زندانی سیاسی هیمن شاهی کیست؟

زندانی سیاسی هیمن شاهی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اشنویه با وجود گذشت بیش از ۱۰ ماه از بازداشت همچنان در زندان مرکزی ارومیه در بلاتکلیفی قرار دارد

هیمن شاهی

نام و نام خانوادگی:  هیمن شاهی (کاروان شاهی)  

محل تولد:   اشنویه

تاریخ تولد:   ۱۳۷۹

تحصیلات:   –

شغل: کارگر نانوایی

وضعیت تاهل: متاهل

محکومیت: بلاتکلیف

تاریخ آخرین بازداشت:  مهر ۱۴۰۱

محل‌های حبس:  زندان مرکزی ارومیه

گردآوری و تنظیم:  شهریور ۱۴۰۲

هیمن شاهی ۲۳ ساله، متاهل دارای یک فرزند ۳ماهه است. وی چندی پیش پدرش را از دست داده و سرپرستی خانواده‌اش عهده گرفت. در تابستانها باکارگری و در پاییز با شاگردی نانوایی مخارج خانواده را تامین می‌کرد.

هیمن شاهی

هیمن شاهی اهل اشنویه، در مهرماه ۱۴۰۱، در بحبوحه اعتراضات سراسری در شهر اشنویه بازداشت شد. برای او تاکنون دو بار دادگاه تشکیل دادند . اتهامات مطرح شده بر علیه وی در دادگاه انقلاب ارومیه، «اجتماع وتبانی، اقدام بر علیه امنیت داخلی، محاربه، افساد فی الارض، اخلال در نظم عمومی کشور، مشارکت در تحریق و تخریب عمدی اموال دولت بانک سپه و رفاه و تمرد نسبت به مامورین حین انجام وظیفه» بوده است. به وی اجازه حق وکیل داده نشده است.

 وی در دادگاه بدوی به محاربه و افساد فی الارض متهم شد.

وی را روز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ احضار و تحت فشار قرار دادندکه در مقابل دوربین مصاحبه و اعتراف اجباری کرده، درخواست بخشش و ندامت کند. او از این امر سر باز زده و قبول نکرد که در این بازی شرکت کنند.

طبق اعلام، در تاریخ بیستم شهریورماه ۱۴۰۲، او با دادگاهی دیگر در مورد پرونده خود مواجه خواهد شد.

تشکیل ۲پرونده برای هیمن شاهی

به گزارش منبع موثق، برای هیمن شاهی ۲پرونده تشکیل شده است. او در یک بخش از این پرونده به «محاربه و افساد فی الارض» متهم شده و بخش دیگر که به «خسارت به اماکن دولتی بانک رفاه و سپه» و «استفاده از سلاح دراغتشاشات» مربوط می‌شود، در شعبه ۱۰۴ کیفری تحت بررسی است. هیمن شاهی این اتهامات را نپذیرفته و اعلام کرده که اعترافات او در هر دو پرونده تحت فشار در زمان بازجویی گرفته شده است.

این منبع می‌افزاید: «پرونده دوم، به دادگاه کیفری ارجاع شده و تمام شده است. اما هنوز در مورد پرونده محاربه حکمی صادر نشده است و دادگاه رسیدگی به این پرونده در روز ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۲، در شعبه۳ دادگاه انقلاب توسط قاضی نجف زاده برگزار خواهد شد.»

در خصوص وضعیت این زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه و بلاتکلیفی یک ساله او، منبع ما می‌گوید: «قرار بازداشت هیمن شاهی را یک ماه یا دو ماه یکبار تمدید می‌کنند. او همچنین از ملاقات منظم با خانواده محروم بوده و هر دوماه یکبار به او ملاقات می‌دهند.

در حال حاضر، خانواده هیمن در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند. زیرا دو سال پیش، پدر او درگذشته است و او علاوه بر سرپرستی همسر و فرزند کوچکش، سرپرستی مادر و برادر ۱۶ساله اش را بر عهده دارد. خانواده هیمن ۵روز هفته به ارومیه سفر می‌کنند، اما هیچ پیشرفتی در پرونده او نیست و هربار با دست خالی به خانه بازمی‌گردند.»

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل