زندانی سیاسی فاطمه مثنی کیست؟

کانون-حقوق-بشر-ایران-زندانی-سیاسی-فاطمه-مثنی-کیست

کانون-حقوق-بشر-ایران-زندانی-سیاسی-فاطمه-مثنی-کیست

زندانی سیاسی فاطمه مثنی پس از ۱۰ سال زندان، با وجود بیماری تب روده و پیشرفت آن، توان تحمل زندان ندارد اما همچنان در زندان اوین محبوس است.

نام و نام خانوادگی: فاطمه مثنی

محل تولد: تهران

تاریخ تولد: ۱۳۴۷

تحصیلات: –

اتهامات: بغی و محاربه از طریق هواداری از سازمان مجاهدین خلق ایران

محکومیت: ۱۵ سال حبس تعزیری

تاریخ آخرین بازداشت: ۱۰ بهمن ۱۳۹۱

محل‌های حبس: زندان‌های قزلحصار و اوین در دهه شصت و هم اکنون در زندان اوین

گردآوری و تنظیم: آبان ۹۷

آخرین بروز رسانی: اسفند ۱۴۰۱

زندانی سیاسی فاطمه مثنی کیست؟

زندانی سیاسی فاطمه مثنی متولد سال ۱۳۴۷ می‌باشد. وی هنگامی که ۱۳ سال بیشتر نداشت در سال ۱۳۶۰، به همراه مادر و خواهرانش بازداشت و مدت ۳ سال در زندان‌های اوین و قزلحصار محبوس بود.

او در زمانی که در زندان بود با اعدام برادرانش روبرو شد. ۳ تن از برادران او و یکی از برادران همسرش در دهه شصت به اتهام هواداری از مجاهدین خلق اعدام شدند. خانم مثنی دارای دو فرزند بنام‌های ایمان ۲۵ ساله و مریم ۱۶ساله می‌باشد.

وی در بامداد روز دوشنبه ۱۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۱ به همراه همسرش حسن صادقی و فرزندان خود بدلیل برگزاری مجلس ترحیم برای پدر همسرش دستگیر شد. آقای حاج صادقی از اعضای مجاهدین خلق در کمپ لیبرتی بود که در اثر سرطان فوت کرده بود. در این روز، زندانی سیاسی، فاطمه مثنی به همراه همسرش آقای حسن صادقی بازداشت و درب منزل آنان پلمپ شد.

در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ پس از یک سال به همراه همسرش به قید وثیقه از بند زنان زندان اوین بطور موقت آزاد شد.

وی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده دادگاهی شد و برای او و همسرش آقای حسن صادقی حکم ۱۵ سال حبس تعزیری و مصادره اموال شامل (شش دانگ مغازه و منزل) صادر شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید گردید.

درخواست اعاده دادرسی خانم مثنی و همسرش حسن صادقی برای دومین بار در شعبه ۲۳ دیوانعالی کشور به ریاست قاضی نیازی مجددا رد شد.

فرزندان آنان مریم و ایمان ۱۶ و ۲۵ ساله نزد مادر بزرگ خود زندگی می‌کنند.

فاطمه مثنی در تاریخ ۸ مهر ماه ۱۳۹۴ در منزل شخصی خود، جهت تحمل حکم زندان بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

خانم فاطمه مثنی درسال ۹۵ از ناحیه پا در زندان دچار پارگی تاندون شد، اما با تاخیر دو ماه و نیم به بیمارستان اعزام گردید  و برای درمان وی کاری جدی انجام نشد.

روز دوشنبه ۲۲اردیبهشت۹۹ ستاد اجرائی فرمان خمینی با صدور حکمی منزل مسکونی فاطمه مثنی و همسرش حسن صادقی، را مصادره کرد. این مصادره بعنوان بخشی از حکم صادره توسط دادگاه انقلاب است که پیش‌تر صادر شده بود. طی همین حکم، تنها مغازه ای که خانواده خانم مثنی از طریق آن امرار معاش می‌کردند، نیز در اسفند ماه سال۹۷ مصادره شده بود.

زندانی سیاسی فاطمه مثنی از بیماری عفونت روده رنج می برد و توان تحمل کیفر ندارد. این زندانی سیاسی به دلیل تحمل سالهای زیاد زندان و شرایط بد غذایی و تنشهای عصبی دوران زندان، به بیماری اولسرو (تب روده) مبتلا شده، و از مشکلات کبدی و کولیت روده نیز رنج می برد. وی بارها با تب و دردهای شدید از زندان، به بیمارستان منتقل شده است.

زندانی سیاسی فاطمه مثنی، روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ از زندان اوین به مرخصی درمانی اعزام شد.

اما برغم شرایط وخیم جسمی به موجب دستور امین وزیری، به زندان اوین احضار شد. احضار وی به زندان با وجود بیماری، حکم مصادره و تخلیه منزل و آواره کردن فرزندانش به منظور فشار به این زندانی سیاسی صورت گرفت.

روز ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۱، زندانی سیاسی فاطمه مثنی با احضاریه و دستور امین وزیری به زندان اوین بازگردانده شد.

وی هم اکنون در بند زنان زندان اوین زندانی است. او همچنان با مشکلات جسمی شدید روبروست.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک


خروج از نسخه موبایل