برگزاری جلسه دادگاه فرهاد قهرمانی با اتهام «برگزاری تجمع نه به اعدام»

برگزاری جلسه دادگاه فرهاد قهرمانی با اتهام «برگزاری تجمع نه به اعدام»

فرهاد قهرمانی

جلسه دادگاه فرهاد قهرمانی بصورت ویدیو کنفرانس در دادگاه قدوسی برگزار شد

کانون حقوق بشر ایران، دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱، امروز جلسه دادگاه فرهاد قهرمانی، فعال زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ، بصورت ویدئو کنفرانس در شعبه ۱۰۲۶ دادگاه قدوسی برگزار شد. فرهاد در این جلسه از حق داشتن وکیل محروم بود و شعبه ۱۰۲۶ دادگاه قدوسی حاضر به اعلام اسم قاضی نشده است.

فرهاد قهرمانی ۳۲ ساله، شهریورماه امسال به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی «نه به اعدام» در مقابل قوه قضاییه بازداشت شده و از طرف دستگاه قضاییه با اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی، «تجمع نه به اعدام» واخلال در نظم و آسایش عمومی» مواجه شده است.

فرهاد قهرمانی هم اکنون در تیپ ۶ تهران بزرگ محبوس است. وی پس از حمله به اوین به شدت مجروح شده و بدون هیچ رسیدگی در زندان تهران بزرگ رها شده و با همین وضعیت او را دادگاهی کرده اند.

طبق گزارش های دریافتی، قهرمانی طی این مدت تحت فشار بازجوها بوده و هم اکنون در تیپ ۶ زندان تهران بزرگ محبوس است. نتیجه دادگاه متعاقبا اعلام و حکم صادر خواهد شد.

برادر و پسر عموی فرهاد قهرمانی نیز در آبان ۹۸ بازداشت شده بودند و پدر پیشتر توسط همین حکومت اعدام شده است.

در تجمع نه به اعدام که جنبشی حقیقتا بر حق بود فرهاد فریاد میزد: «من کشته شدم، من با پدر و مادرم زیر خاک رفتم. در زندگی ام هر روز مردم، غرورم، شخصیتم، اعتبارم …هر روز زیر خاک رفت»

قیام علیه اعدام جزئی از اعتراضات سراسری برای آزادیست. فرهاد و جنبش مبارزه علیه اعدام شایسته حمایت ما هستند، با اعدام و به زندان افتادن هر فرد، تمام جامعه آسیب می بیند. با این وجود حکومت اعدام، فرهاد قهرمانی را با اتهام «مخالفت با اعدام» بازداشت کرده و اکنون به دادگاه کشیده است.

شایان ذکر است فرهاد قهرمانی که پس از فاجعه بزرگ آتش سوزی در زندان اوین در بند هفت محبوس بود، با بدنی مجروح به تهران بزرگ منتقل شد، وی از ناحیه سر و صورت و دنده ها آسیب جدی دیده و چند گلوله ساچمه ای در بدنش بود اما هیچگونه رسیدگی پزشکی به او صورت نگرفت.

یک منبع موثق به کانون حقوق بشر ایران گفت:‌ «با وجود قرار وثیقه ۵۰ میلیونی اما نه اجازه تودیع قرار داده میشود ونه دادگاهی برای او برگزار میکنند. او نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد و باید فورا آزاد شود.»

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل