بازداشت معترضان به انتقال آب در روستای آرو دماوند + اسامی

بازداشت معترضان به انتقال آب در آرو دماوند + اسامی

بازداشت معترضان به انتقال آب در آرو دماوند + اسامی

در حال حاضر فضای آرو دماوند به شدت امنیتی است و تعدادی از مردم در هراس از بازداشت توسط ماموران امنیتی خانه‌های خود را ترک کرده‌اند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، یک‌شنبه ۳۰اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، اسامی ۴تن از بازداشت‌شدگان روستای آرو دماوند مشخص شد. بازداشت‌شدگان عبارتند از: قیصر مرشدی، صادق مختاری، حسین رضا قلی‌بیگی، صادق بابایی. ۲تن از معترضان نیز که توسط ماموران امنیتی مجروح شده بودند نیز با کمک اهالی روستا به بیمارستان منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفته و وضعیت آنها تثبیت شده است. اسامی این مجروحان عبارتند از: محمد مرحمتی و ولی بهرامی.

ماموران امنیتی روز یک‌شنبه ۲۳اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، به اهالی روستای آرو دماوند که در اعتراض به

طرح انتقال آب از منابع آبی روستا به ویلاهای شهرک‌نشینان غیربومی دست به تجمع زده بودند، حمله کردند. این حمله با هجوم بیش از ۲۰۰ تن از نیروهای یگان ویژه ورامین و دماوند و شلیک مستقیم به مردم و ضرب و جرح شان همراه بود.

حمله نیروی انتظامی به تجمع مردم معترض روستای آرو و دستگیری شماری از آنان

با ارسال هرگونه اطلاعات در این زمینه به ما کمک کنید تا صدای زندانیان باشیم

  بازداشت معترضان به انتقال آب در آرو دماوند + اسامی

   

  ماموران امنیتی دست کم ۳۰ تن از معترضان را بازداشت کرده‌‌اند که اسامی ۴تن از آنها عبارتند از قیصر مرشدی، صادق مختاری، حسین رضا قلی‌بیگی، صادق بابایی. در اثر شلیک نیروهای یگان ویژه چندین تن از مردم مجروح شدند که بعد از گذشت یک هفته دست‌کم ۲تن از مجروحان در بیمارستان بستری می‌باشند.

  فضای امنیتی در آرو دماوند و هراس جوانان از بازداشت

  در حال حاضر فضای آرو دماوند به شدت امنیتی است و تعدادی از مردم در هراس از بازداشت توسط ماموران امنیتی خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. بسیاری از جوانان آرو دماوند ار آرو خارج شده و به مناطق دیگر نقل مکان کرده‌اند.

  اهالی روستای آرو دماوند در اعتراض به بخشنامه آبفای شرق تهران برای اجرای طرح انتقال آب این روستا به شهرک‌های ویلایی غیربومی تجمع کرده بودند آبفای شرق تهران پیش از این اعلام کرده بود که برنامه‌های بلندمدت براساس توسعه و اسکان جمعیت تدوین شده و به مرحله اجرا در خواهد آمد.

  این در حالی است که مردم آرو دماوند خود با قطعی و کمبود آب مواجه هستند. آبفای شرق تهران انتقال آب به شهرک‌های غیربومی را برای مصارفی نظیر استخر، فضای سبز، جکوزی و… در نظر گرفته است. این شهرک‌ها در انحصار سران حکومت و ایادی آنها است. انتقال آب از روستای درو دماوند به این شهرک‌ها می‌تواند منجر به مهاجرت این روستاییان و پیوستن‌ آنها به جمعیت حاشیه‌نشینان کشور شود.

  کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
  تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

  خروج از نسخه موبایل