افشین بایمانی از قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران در شرایط وخیم جسمی و محروم از درمان

افشین بایمانی از قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران در شرایط وخیم جسمی و محروم از درمان

زندانی سیاسی افشین بایمانی

زندانی سیاسی افشین بایمانی پس از تحمل ۲۲ سال حبس در شرایط وخیم جسمی و محروم از رسیدگی و مرخصی درمانی همچنان در زندان گوهردشت محبوس است

کانون حقوق بشر ایران، ۵ شهریور ۱۴۰۱؛ زندانی سیاسی افشین بایمانی هم اکنون با مشکلات جدی قلبی و درد شدید زانو مواجه شده اما عوامل زندانی از رسیدگی پزشکی و مرخصی درمانی وی جلوگیری کرده و او را در شرایط سختی قرار داده اند.

این زندانی سیاسی به مشکل قلبی، نفس تنگی و درد قفسه سینه مبتلاست و از درد شدید مفاصل، زانو و سنگ کلیه رنج می برد. با این وجود او در ۲۲ سال گذشته حتی یک روز مرخصی درمانی نداشته و از حداقل حقوق زندانی از جمله رسیدگی های درمانی و پزشکی محروم بوده است.

افشین بایمانی طی ۲۲ سال حبس، بارها تحت شکنجه قرار گرفته، به سلول انفرادی منتقل شده و تماس تلفنی و ملاقاتش قطع گردیده است.

جرم افشین بایمانی که بخاطر آن ۲۲ سال از عمرش را در زندان سپری می کند کمک به برادرش می باشد. وی با همین اتهام ابتدا به اعدام و سپس با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شده است.

خانواده این زندانی سیاسی بارها درخواست استمداد برای نجات جان افشین کرده اند اما این درخواستها به جایی نرسیده است.

گران کلاه کج مادر افشین بایمانی پیشتر در صحبت با رسانه ها گفته بود:
«چه از جان افشین می‌خواهند؟ دیگر استخوان‌هایش را می‌خواهند؟ من را اینجا کشتند، خانواده‌ام را کشتند، دیگر چه می‌خواهند؟ من خودم داغانم، افسردگی و مریضی گرفتم الان در خانه هستم، کاشکی می‌دیدند پدرش زمین‌گیر شده است، نمی‌دانم باید پیش کی بروم؟ پیش کی داد بزنم؟ تو را به خدا شما کاری برای ما بکنید… نمی‌دانم چکار بکنم… الان ۲۳ سال است که پسر من را در زندان انداخته‌اند…»

افشین بایمانی روز ۱۵ شهریور ۱۳۷۹ بدلیل کمک به برادر کوچکترش بنام عبدالمهدی بایمانی که از هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران بود دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

مهدی بایمانی برادر افشین حین یک درگیری توسط نیروهای امنیتی کشته شد اما جسد او را هرگز به خانواده اش تحویل ندادند. افشین بایمانی در جریان فراری دادن برادرش به همراه دختر ۹ ماهه و پسر سه ساله اش بازداشت شد.

افشین بایمانی را در خرداد۱۳۹۲ پس از انتقال به بند۸ (بند سپاه) مورد بازجویی قرار دادند. به گفته خودش، بازجویان بند سپاه زندان رجایی شهر، در یک بازجویی ۳ساعته بارها اقدام به ضرب و شتم وی نمودند. افشین بایمانی ۲سکته قلبی در زندان داشته است. اما در تمام این سالها از درمان و مرخصی درمانی محروم بوده است.

این زندانی سیاسی در سال ۹۶ دچار گرفتگی عروق قلب شد و در سال ۹۸ درحالیکه باید به بیمارستان تخصصی قلب اعزام می شد با کارشکنی مسئولان زندان مواجه شده و از اعزام به بیمارستان تخصصی قلب محروم گردید.

امین وزیری دادیار وقت ناظر بر زندانیان سیاسی بارها از اعزام او به بیمارستان جلوگیری کرد.

وی همراه با دیگر زندانیان سیاسی زندان گوهردشت در مرداد۱۳۹۶ با ضرب و شتم وحشیانه، به سالن فوق امنیتی۱۰ منتقل شدند. او و دیگر همبندیانش در اعتراض به این انتقال ناگهانی، دست به اعتصاب غذای ۴۰روزه زدند که بازتابها و حمایت‌های بین‌المللی و داخلی بسیاری به همراه داشت.

دادگاه ابتدا افشین را به اعدام و پس از ۶ سال به حبس ابد محکوم کرد.

در خرداد۱۳۹۹ شعبه۲۲ دادگاه عمومی و انقلاب تهران حکم مصادره زمین افشین بایمانی را صادر کرد. روز ۱۰خرداد۱۳۹۹ ماموران با در دست داشتن حکم مصادره به زمین وی در شهرستان رامهرمز واقع در استان خوزستان مراجعه کردند، اما با مقاومت خانواده بایمانی و ساکنان محلی روبرو شده و مجبور به ترک محل شدند.

کانون حقوق بشر ایران نسبت به جان و سلامت افشین بایمانی از قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران هشدار داده و خواستار آزادی بی قید و شرط می می باشد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل