افزایش شمار اعدام شدگان در زندان مشهد به چهار زندانی بلوچ

افزایش شمار اعدام شدگان در زندان مشهد به چهار زندانی بلوچ

شمار اعدام شدگان در زندان مشهد دستکم چهار زندان بوده است – پیشتر گزارش اعدام یک زندانی منتشر شده بود

کانون حقوق بشر ایران، سه شنبه ۱۲ مهر؛ بر اساس گزاراشات رسیده شمار اعدام شدگان در زندان مشهد روز یکشنبه ۱۰مهرماه ۱۴۰۱ دستکم ۴ زندانی بلوچ بوده است.

به گزارش حال وش این زندانیان که همگی از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند، عبارتند از: آصف شیبک، اهل زاهدان و ساکن مشهد، سعید شیبک۲۰ ساله اهل زاهدان و ساکن مشهد، رمضان مزار زهی اهل زاهدان و ساکن مشهد و عوض بیلرانی اهل و ساکن زاهدان ( پیشتر گزارش اعدام او منتشر شده بود).

هر چهار زندانی با اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده و در زندان مشهد محبوس بودند.

حال وش در این گزارش گفته است: «طلاعات تائید نشده دیگری به حال وش رسیده که در روز یکشنبه ۱۰ مهرماه به همراه این چهار زندانی بلوچ شش زندانی دیگر نیز در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شدند که از هویت و اتهامات آنان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.»

همزمان با اعدام این هموطنان بلوچ، کشتار گسترده ای در بلوچستان در جریان است. در طی روزهای اخیر دستکم ۸۲ نفر کشته شده اند. فعالان بلوچستان بر این عقیده هستند که بسیاری از این احکام اعدام، با بهانه مواد مخدر انجام می شود اما هدف کشتار مردم بلوچستان و ترس حکومت از آنهاست.

با احتساب اعدام این چهار زندانی بلوچ از ابتدای سال جاری ۱۴۰۱ تا کنون دستکم ۳۵۸زندانی و از ابتدای سال ۲۰۲۲ دستکم ۴۵۴ زندانی اعدام شده اند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل