افزایش شمار اعدام شدگان در بندرعباس – شمار اعدامها از ابتدای سال ۲۰۲۲ به دستکم ۴۰۰ نفر رسید

افزایش شمار اعدام شدگان در بندرعباس - شمار اعدامها از ابتدای سال ۲۰۲۲ به دستکم ۴۰۰ نفر رسید

سعید سابکی

شمار اعدام شدگان در بندرعباس به دو نفر افزایش یافت و به این ترتیب شمار اعدامها از ابتدای سال ۲۰۲۲ به عدد شوکه کننده ۴۰۰ اعدام رسید

کانون حقوق بشر ایران، دوشنبه ۷ شهریور۱۴۰۱، به نقل از حال وش؛ با احراز هویت یک زندانی دیگر، شمار اعدام شدگان در زندان بندر عباس در روز یکشنبه ۶ شهریور به دستکم دو زندانی افزایش پیدا کرد.

بر اساس این گزارش سحرگاه یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی بلوچ دیگر بنام سعید سابکی با اتهام مواد مخدر در زندان بندرعباس اجرا شد. پیشتر خبر اعدام یک زندانی بلوچ دیگر بنام اسماعیل برگریزان با اتهام مشابه در همین زندان منتشر شده بود.

سعید سابکی ۲۷ ساله فرزند میردر، متاهل و دارای سه فرزند خردسال و اهل روستای محمدآباد ایرانشهر بوده است.

سعید سابکی به همراه اسماعیل برگریزان در سال ۹۷ در یک پرونده مشترک با اتهام مواد مخدر در بندرعباس بازداشت و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بودند.

این دو زندانی روز جمعه ۴ شهریور جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده و روز شنبه ۵ شهریور موفق به آخرین دیدار با خانواده خود شدند.

شایان ذکر است بر اساس گزارشات بدست آمده، مقامات قضاییه اجرای پرونده های اعدام را با فوریت در دستور کار خود قرار داده اند. سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه ۵ مرداد در گزارشی نسبت به موج دهشتناک اعدامها در ایران هشدار داده و خواستار توقف آن شد.

در این میان اعدام هموطنان بلوچ به نسبت دیگر شهرهای ایران، شمار بسیار بالاتری داشته است. طی دو روز پنجم و ششم شهریور دستکم پنج شهروند بلوچ اعدام شدند.

کانون حقوق بشر ایران ، اجرای احکام غیرقانونی اعدام را محکوم کرده و خواستار مداخله سازمانهای بین المللی برای توقف جنایت در ایران است.

با احتساب اعدام این زندانی، شمار اعدامها از ابتدای سال ۱۴۰۱ به دستکم ۳۰۵ نفر رسید. شمار اعدام شدگان از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی دستکم ۴۰۰ نفر می باشد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل