افزایش شمار اعدام شدگان در اراک و قم به چهار زندانی

افزایش شمار اعدام شدگان در اراک و قم به چهار زندانی

با احراز هویت دو زندانی دیگر شمار اعدام شدگان در اراک و قم به چهار زندانی و شمار اعدام شدگان تنها در روزهای نهم و دهم شهریور به دستکم ۶ زندانی رسید

بر اساس گزارشات تکمیلی شمار اعدام شدگان در اراک و قم در روزهای نهم و دهم شهریورماه دستکم ۴ نفر بوده است که پیشتر گزارش اعدام دو تن از آنها منتشر شده بود.

کانون حقوق بشر ایران؛ سحرگاه روز پنجشنبه ۱۰ شهریور۱۴۰۱، علاوه بر حمید قره لر حکم اعدام یک زندانی دیگر بنام محمد خسروی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان قم اجرا شده است.

محمد خسروی حدودا ۳۰ ساله از سه سال پیش با اتهام مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

همچنین سحرگاه روز چهارشنبه ۹ شهریورماه ۱۴۰۱، علاوه بر اعدام یک زندانی جوان بنام محمدحسن کهراری، حکم اعدام یک زندانی دیگر بنام مرتصی تیموری با اتهام مواد مخدر در زندان اراک اجرا شده است.

مرتضی تیموری حدودا ۲۹ ساله اهل لرستان بوده و از دو سال پیش با اتهام مواد مخدر در زندان اراک بسر می برد. این دو زندانی در شعبه یکم دادگاه اراک به ریاست قاضی علیایی به اعدام محکوم شدند.

کانون حقوق بشر ایران پیشتر نیز اعلام کرده بود که اجرای این دو اعدام در اراک بدون اطلاع خانواده ها صورت گرفته و تنها پس از اجرای حکم و برای تحویل گیری جسد به خانواده ها اطلاع داده شده است.

شایان ذکر است وضعیت زندانیان در زندانهای قم و اراک فاجعه بار است. شمار بسیار زیادی زندانیان زیر حکم اعدام در این زندانها وجود دارد و قضاییه تصمیم بر سرعت به اجرا گذاشتن احکام اعدام را گرفته است.

همچنین بر اساس گزارشات بدست آمده، مقامات قضاییه اجرای پرونده های اعدام را با فوریت در دستور کار خود قرار داده اند. سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه ۵ مرداد در گزارشی نسبت به موج دهشتناک اعدامها در ایران هشدار داده و خواستار توقف آن شد.

کانون حقوق بشر ایران ، اجرای احکام غیرقانونی اعدام را محکوم کرده و خواستار مداخله سازمانهای بین المللی برای توقف جنایت در ایران است.

با احتساب اعدام این دو زندانی، شمار اعدامها از ابتدای سال ۱۴۰۱ به دستکم ۳۱۳نفر رسید.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل