اعدام زندانیان بلوچ در زندان ها /اعدام چهار زندانی بلوچ دیگر در زندان های بیرجند و وکیل آباد مشهد

اعدام زندانیان بلوچ در زندان ها /اعدام چهار زندانی بلوچ دیگر در زندان های بیرجند و وکیل آباد مشهد

دستگاه قضاییه اقدام به اجرای حکم اعدام زندانیان بلوچ در زندان های ایران کرده است. چهار زندانی بلوچ دیگر در زندان های بیرجند و وکیل آباد مشهد اعدام شدند که در بین آنها یک زندانی زن وجود دارد.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، در روزهای یکشنبه و دوشنبه دهم و یازدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، چهار زندانی بلوچ در زندان های بیرجند و وکیل آباد مشهد اعدام شدند. طی چند روز اخیر دستکم ۱۰ زندانی بلوچ در زندان های ایران اعدام شدند. دو تن از این زندانیان زن بودند.

به گزارش حال وش، سحرگاه روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، یک زندانی بلوچ به نام امین الله کریمی قلجایی در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شد.
او از متهمان مرتبط با مواد مخدر بوده و در تیرماه ۹۹، همراه با همسرش دستگیر شده بود. دادگاه انقلاب مشهد او را به اعدام و همسرش را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.
امین الله کریمی قلجایی ۴۰ ساله، دارای ۵ فرزند و ساکن مشهد بود.

روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، سه زندانی بلوچ از جمله یک زن در زندان بیرجند اعدام شدند.
خانم مدینه سبزوان، عبدالله زاروزهی محمد شیبک سه زندانی اعدام شده، هر سه از متهمان مواد مخدر بودند.

مدینه سبزوان، ۳۹ ساله، مادر ۵ فرزند بود. او اهل منطقه شیرآباد زاهدان بوده و دارای پرونده مشترک با زندانی دیگر اعدام شده محمد شیبک بود.
محمد شیبک، ۳۳ ساله، متاهل بود و با اتهام مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.


زندانی دیگر عبدالله زاروزهی، ۴۷ ساله، اهل یکی از روستاهای توابع زابل بود که او نیز به اتهام مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

لازم به ذکر است که طی سه روز دستکم ۱۰ زندانی بلوچ در زندان های زاهدان، ایرانشهر، بیرجند و وکیل آباد مشهد اعدام شدند. بر اساس گزارش های منتشره طی ۹ ماه اخیر، بیش از ۱۰۰ زندانی بلوچ در زندان های ایران اعدام شده اند. از ابتدای سال جاری بیشترین اعدام ها مربوط به زندانیان بلوچ بوده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل