اعدام سه زندانی در زندانهای مرکزی کرج و رشت

اعدام سه زندانی در زندانهای مرکزی کرج و رشت

حکم اعدام سه زندانی در زندانهای مرکزی کرج و رشت اجرا شد

کانون حقوق بشر ایران، پنجشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۱، حکم اعدام سه زندانی در زندانهای مرکزی کرج و رشت اجرا شد. رضا تاجیک با اتهام مواد مخدر در زندان مرکزی کرج و دو زندانی به نامهای حسن امینی و امیرعباسی با اتهام قتل در زندان رشت اعدام شدند.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران،‌ رضا تاجیک سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آ‌ذر در زندان مرکزی کرج اعدام شد.

یک منبع مطلع در خصوص اعدام تاجیک به کانون حقوق بشر ایران گفت: «رضا تاجیک متولد ۶۸ و پدر یک دختر ۶ ساله بود. او به بیماری قارچ مبتلا شده بود و تحت عنوان درمان او را از سلول خارج کردند اما متاسفانه برای اجرای حکم به سوییت بردند.»

کانون حقوق بشر ایران پیشتر خطر اعدام او را اعلام کرده بود. رضا از مدتها قبل در زندان بود.

از سوی دیگر به گزارش سازمان حقوق بشر ایران صبح روز پنجشنبه ۲۴ آذر حکم اعدام دو زندانی به نامهای حسن امینی و امیر عباسی با اتهام قتل در زندان رشت اجرا شد.

اعدام هیچکدام از این زندانیان توسط منابع رسمی حکومتی اعلام نشده و بصورت مخفیانه اجرا شده است.

یک منبع مطلع پیشتر در خصوص سرعت گرفتن روند اعدامها به کانون حقوق بشر ایران گفته بود: «رژیم اعدامها را شروع کرده است تا فضای ترس و وحشت ایجاد کند. در همه شهرها دارند اعدام میکنند و برخی از این افراد ده سال زندان بودند.»

این منبع گفت: «فرقی نمیکند زندانی سیاسی اعدام کند یا زندانیان عادی، همه اش برای سرکوب است، بسیاری از اینها با بهانه مواد مخدر سالهاست که زندان هستند اما در حقیقت جرمی مرتکب نشده اند. همانطور که نوید گفت رژیم برای طنابش گردن میخواهد.»

با احتساب اعدام این سه زندانی، از ابتدای سال ۱۴۰۱ دستکم ۴۹۱نفر اعدام شده اند. این درحالیست که بسیاری احکام اعدام بصورت مخفیانه اجرا می شود در در هیچ کجا منتشر یا اعلام نمی شود. بنابراین شمار حقیقی اعدامها از این رقم بیشتراست.

یادآوری میکنیم گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، مقام‌های حکومت ایران را متهم کرد که کارزار تازه‌ای در جهت اعدام زندانیان به راه انداخته ‌اند.

این اعدامها هدفی جز افزایش سرکوب برای ایجاد ترس و وحشت در جامعه ندارد. همانطور که در این گزارش نیز آمده است، قوه قضاییه تنها به دنبال گردن برای طناب دارش می گردد تا اعتراضات را خفه کند، اما این طناب هر روز بر دور گردن شخص خامنه ای تنگ و تنگ تر میشود.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل