اعدام دو زندانی در قم و اراک از جمله یک تبعه افغانستان -گزارش تکمیلی

حکم اعدام دو زندانی در قم و اراک اجرا شد. زندانی اعدام شده در زندان قم احتمالا کودک مجرم بوده است. زندانی اعدام شده در اراک بدون آخرین ملاقات با خانواده اعدام شد.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، سحرگاه امروز ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ حکم اعدام دو زندانی در قم و اراک اجرا شد. محمدحسین علیزاده تبعه افغانستان با اتهام قتل در زندان قم و مهدی نورکرمی با اتهام مواد مخدر در زندان اراک اعدام شدند.

اعدام یک زندانی تبعه افغانستان در زندان قم (احتمالا کودک مجرم)

سحرگاه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ حکم اعدام یک زندانی تبعه افغانستان بنام محمدحسین علیزاده ۲۴ ساله، با اتهام قتل در زندان قم اجرا شد. بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران این فرد در حین ارتکاب جرم انتسابی ۱۷ سال داشته است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «محمدحسین علیزاده از سال ۱۳۹۵ به اتهام قتل درطی یک نزاع جمعی در قم بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. او در زمان بازداشت ۱۷ سال سن داشت و دلیل دعوا این بود که چند نفر به پسرخاله‌ محمدحسین در خیابان حمله ور شدند و او هم در دفاع از پسرخاله‌اش وارد دعوا شد و مرتکب قتل شد».

با اینحال هنوز صحت کودک مجرم بودن این زندانی تایید نشده است. حال وش که اولین بار این خبر را منتشر کرد نوشت که او در حین ارتکاب جرم انتسابی ۱۸ ساله بوده است.

اعدام یک زندانی در زندان اراک بدون آخرین ملاقات با خانواده

از سوی دیگر حکم اعدام یک زندانی بنام مهدی نورکرمی ۳۷ ساله با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» در زندان اراک اعدام شد.

سازمان حقوق بشر ایران در خصوص اعدام این زندان گفت: «مهدی نورکرمی از سه سال پیش بازداشت و در دادگاه انقلاب اراک به‌دلیل عدم توانایی مالی، بدون حضور وکیل به اعدام محکوم شده بود. این اعدام بدون اطلاع خانواده و انجام ملاقات آخر صورت گرفت.»

اخبار اعدام این دو زندانی در هیچکدام از منابع رسمی اعلام نشده است.

با احتساب اعدام دو زندانی در قم و اراک از ابتدای سال جاری ۱۴۰۱ تاکنون دستکم ۲۵۹ زندانی اعدام شده اند. شمار اعدامها از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی دستکم ۳۵۲ نفر می باشد.

شایان ذکر است از زمان روی کارآمدن ابراهیم رئیسی ماشین اعدام در ایران سرعت زیادی گرفته است؛ از ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ تا ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ دستکم ۵۴۵ نفر اعدام شدند.

خروج از نسخه موبایل