اعدام دو زندانی در زندانهای زنجان و بیرجند

اعدام دو زندانی در زندانهای زنجان و بیرجند

منصور براهویی

حکم اعدام دو زندانی در زندانهای زنجان و بیرجند اجرا شد

کانون حقوق بشر ایران، ۲۰ شهریور۱۴۰۱؛ حکم اعدام دو زندانی در زندانهای زنجان و بیرجند به ترتیب با نامهای مهدی آغوش با اتهام قتل و منصور براهویی با اتهام مواد مخدر طی دو روز گذشته اجرا شده است.

اعدام یک زندانی در زنجان:

سحرگاه روز یکشنبه ۲۰ شهریور حکم اعدام یک زندانی بنام مهدی آغوش با اتهام قتل در زندان زنجان اجرا شد.

در گزارش سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «مهدی آغوش قبل از زندان آرایشگر بود و از چهار سال پیش در یک نزاع جمعی مرتکب قتل شده بود و در زندان به‌سر میبرد. او دو بار دیگر نیز برای اجرای حکم به پای چوبه رفته بود و خانواده مقتول به او مهلت داده بودند.»

اعدام یک زندانی در بیرجند:

سحرگاه روز شنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۴۰۱ حکم اعدام یک زندانی بنام منصور براهویی ۲۶ ساله با اتهام مواد مخدر در زندان بیرجند اجرا شد.

مهدی براهویی ۲۶ ساله، فرزند خدارحم، متاهل و دارای دو فرزند خردسال، اهل و ساکن زاهدان بوده است. درگزارش حال وش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «منصور در سال ۹۸ ازبابت اتهام مواد مخددر در شهر بیرجند بازداشت و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شد.»

لازم به ذکر است در همین روز پنج زندانی بلوچ از جمله یک زن در زندان زاهدان اعدام شدند.

با احتساب اعدام این دو زندانی شمار اعدامها از ابتدای سال جاری ۱۴۰۱ به دستکم ۳۵۰ نفر رسید. همچنین شمار اعدامها در سال ۲۰۲۲ میلادی به عدد بی سابقه ۴۴۶ نفر در کمتر از یکسال رسیده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل