اعترافات تکان دهنده رئیس زندان اوین در زمان قتل عام ۶۷

اعترافات تکان دهنده رئیس زندان اوین در زمان قتل عام ۶۷

حسین مرتضوی زنجانی رئیس زندان اوین در دهه شصت، ضمن اعترافات تکان دهنده درباره قتل عام سال ۶۷ ، ابراز ندامت از اعدام‌ های جمعی زندانیان سیاسی کرده و به افشاگری درباره قتل عام کرد.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۸ مردادماه ۱۴۰۲، کلیپی منتشر شده است که حسین مرتضوی‌ زنجانی، رئیس زندان اوین در سال‌های ۶۶ و۶۷ با حضور در کلاب‌هاوس، درباره اعدام دسته ‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ صحبت می کند.

او که پس از گذشت ۳۵ سال از قتل عام زندانیان سیاسی، لب به سخن باز می کند، با محکوم کردن اعدام ‌ها در سال ۶۷ آن را جنایت نامیده و گفت انجام این اعدام‌ ها تلاشی برای خلاصی نظام از مسئله زندان در زمان زنده بودن خمینی بود.
به گفته آقای مرتضوی زنجانی نظام با انجام اعدام زندانیان سیاسی قصد داشت صورت مسئله وجود زندانی سیاسی را پاک کنند و دیگر مخالفی در داخل کشور نباشد.

مرتضوی رئیس زندان اوین در زمان قتل عام، حمل جنازه افراد اعدام شده با کامیون برای دفن جمعی افراد در خاوران را هم تایید کرد.
مرتضوی‌ با تایید وجود شکنجه در دهه شصت، صدور احکامی برای تجاوز به زندانیان سیاسی زن تحت عنوان رفع بکارت از زنان جوان قبل از اعدام را تایید کرد.

حسین مرتضوی زنجانی در سال های ۶۶ و ۶۷، درباره نقش خود گفت: «من با آب زمزم هم پاک نمی‌شوم».
او که پس از گذشت ۳۷سال از قتل عام زندانیان سیاسی، و پس از محاکمه حمید نوری در سوئد به اتهام شرکت در قتل عام لب به سخن باز کرده، گفت نه جمهوریت و نه اسلامیت نظام کنونی را قبول ندارد.

حسین مرتضوی‌ زنجانی طی سال های ۶۶ و ۶۷، مسئولیت ‌های مهم مختلفی در مدیریت زندان ‌های ایران از جمله ریاست زندان گوهردشت و زندان اوین را برعهده داشت.

لازم به ذکر است که در تابستان ۶۷ بیش از سی هزار زندانی سیاسی در زندان های کل ایران به دلیل ایستادن بر سر عقایدشان در زندان های ایران قتل عام شدند. سال گذشته حمید نوری در سوئد به اتهام شرکت در این قتل عام ها محاکمه و به ۲۵ سال زندان محکوم شد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل