استمداد خانواده مریم اکبری منفرد پس از ضرب و شتم و اعلام تاریخ دادگاه

استمداد خانواده مریم اکبری منفرد پس از ضرب و شتم و اعلام تاریخ دادگاه

زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد - خانواده اکبری منفرد

خانواده مریم اکبری منفرد پس از ضرب و شتم در حین ملاقات و مشخص شدن موعد دادگاه، در فشار و نگرانی مضاعف، از مجامع بین المللی استمداد طلبیدند

کانون حقوق بشر ایران؛ روز چهارشنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۱، خانواده مریم اکبری منفرد حین ملاقات با توهین ماموران زندان مواجه شدند و خانم اکبری منفرد مورد ضرب و شتم واقع شد. آنها همچنین مطلع شدند که دادگاه بعدی این مادر زندانی که ۱۳سال است در حبس بسر می برد، روز ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد. خانواده این زندانی سیاسی، در نگرانی مضاعف از وضعیت وی و بخصوص فشارهای روحی و جسمی که در زندان تحمل میکند، از همه مجامع بین المللی استمداد طلبیدند.

به گفته یک منبع مطلع، روز چهارشنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۱، خانواده زندانی سیاسی مریم اکبری برای ملاقات با وی مسافت ۳۰۰ کیلومتر را از تهران تا سمنان طی کردند، اما بدلیل نپوشیدن چادرهای آلوده زندان، با توهین معاون زندان مجید کردی روبرو شدند.

بدنبال این برخورد، رئیس سالن ملاقات زندان سمنان به نام حسین پور با زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد درگیر و گلوی او را گرفته و اقدام به ضرب و شتم او کرد. این ضرب و شتم منجر به کبودی دست و گردن خانم مریم اکبری منفرد شد.

خانواده این زندانی سیاسی که با این وضعیت روبرو شدند، بشدت از این صحنه در بهت و شوکه فرو رفته و از نظر شرایط روحی تحت فشار قرار گرفتند. اما معاون زندان در تماس با پلیس ۱۱۰ به این خانواده اتهام اغتشاش در زندان زد.

از سوی دیگر زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد، پس از ۱۳سال زندان، با یک پرونده سازی دیگر در زندان سمنان روبروست. رسیدگی به این پرونده در روز ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱، توسط دادگاه انقلاب سمنان به نیابت از تهران انجام خواهد شد. خانواده و وکیل مریم اکبری منفرد هنوز از مفاد پرونده بی اطلاع هستند.

یک منبع نزدیک به خانواده خانم اکبری منفرد گفت: «مریم دچار بیماری کبد چرب است. با این وجود بیش از یک سال است که غذای مناسب نخورده و با وجود بارها درخواست برای اینکه به او اجازه بدهند حداقل هفته ای یک یا دوبار برای خودش غذا درست کند اما این اجازه را به او نمی دهند. این درحالیست که امکان پخت غذا و استفاده از اجاق گاز حق هر زندانی است و در تمام زندانها این امکان وجود دارد.»

این منبع گفت:‌ «خانواده این زندانی از همه جهت تحت فشار هستند؛ از یک سو دوری راه برای انجام یک ملاقات، بیماری مریم و اینکه یک سال است بی غذا مانده، شرایط سه دختر وی که ۱۳ سال است مادر ندارند، همچنین محل حبس وی، بجای اینکه در نزدکترین زندان به محل سکونتش باشد اما او را به سمنان در کویر و بیابان برده اند، تمام اینها فشارهای مضاعفی است که همسر و دختران این زن زندانی سیاسی باید تحمل کنند و خود، حکم شکنجه روحی و روانی این خانواده را دارد.»

این منبع افزود: «اکنون خانواده مریم اکبری منفرد از تمام ارگانها و نهادهای بین المللی استمداد طلبیده اند تا برای پایان دادن به این فشار ۱۳ ساله اقدام کرده و این خانواده را از زیر این فشار روز افزون خارج کنند.»

کانون حقوق بشر ایران نسبت به شرایط حبس خانم مریم اکبری منفرد و خانواده ایشان هشدار داده و از گزارشگر ویژه ملل متحد و شورای حقوق بشر می خواهد برای پایان دادن به این شکنجه ۱۳ ساله وارد عمل شده و قضاییه ایران را تحت فشار بگذارند.

درباره زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد

مریم اکبری منفرد در تاریخ دهم دی ماه سال ۱۳۸۸ و پس از عاشورای ۸۸ بازداشت و در خردادماه سال ۸۹ توسط شعبه ۱۵ دادگاه تهران به ریاست قاضی صلواتی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهام این زندانی “محاربه از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران” بوده اما خود این اتهام را رد کرد.

نهایتا خانم اکبری منفرد که سیزدهمین سال از دوران محکومیت خود را سپری می کند، روز سه شنبه ۱۹ اسفندماه ۹۹ از زندان اوین به زندان سمنان تبعید شد. اواخر تیرماه سال جاری پرونده جدیدی در دوران حبس برای خانم اکبری منفرد به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از سوی وزارت اطلاعات گشوده شده است.

۳ برادر و یک خواهر مریم اکبری منفرد در این نظام اعدام شده‌اند. عبدالرضا و رقیه در موج اعدام‌های زندانیان سیاسی در تابستان سال۶۷ اعدام شدند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل