اعدام ۳ زندانی در شهرهای خرم‌آباد و گرگان

اجرای حکم اعدام ۳ زندانی در شهرهای خرم‌آباد و گرگان

اجرای حکم اعدام ۳ زندانی در شهرهای خرم‌آباد و گرگان

۵۰کشور روش‌های منتهی به مرگ را منسوخ و ۶کشور هم تنها در زمان جنگ مجازات اعــدام خواهند داشت

به گزارش کانون حقوق بشر ایران در تاریخ سه‌شنبه ۲۵مهر ۱۴۰۲ سه زندانی در شهرهای خرم‌آباد و گرگان اعدام شدند. از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۴۲۰ زندانی در شهرهای مختلف اعـدام شده‌اند.

روز سه شنبه ۲۵ مهرماه، ۲زندانی به اسامی سجاد مرادی و یاسر گلزردیان در زندان مرکزی خرم‌آباد اعـدام شدند. اتهام این ۲تن مرتبط با مواد مخدر بوده است. سجاد مرادی ۳۸ ساله اهل درود ۴ سال قبل با اتهام مواد مخدر بازداشت شد. یاسر گلزردیان اهل کوهدشت لرستان نیز نزدیک به ۶ سال پیش بازداشت شده و در دادگاه به اعدام محکوم شده بود.

تا لحظه انتشار خبر، اعـدام این ۲تن از سوی مقامات قضایی اعلام نشده است.

اعدام یک زندانی در گرگان

روز سه‌شنبه ۲۵مهر ۱۴۰۲ یک زندانی به نام نادر کرمی در زندان مرکزی گرگان اعـدام شد. نادرکرمی ۳۲ ساله از ۳ سال قبل با اتهام مواد مخدر بازداشت و در زندان بوده است. گفته می‌شود وی به همراه یک نفر دیگر بازداشت شده که نادر کرمی به اعـدام محکوم شد اما نفر همراه وی  محکوم به زندان شده است.

کنار گذاشتن مجازات اعدام در ۱۰۴ کشور

اعدام زندانیان مرتبط با اتهام مواد مخدر در سال‌های گذشته رشد زیادی داشته است. در مقایسه نقطه به نقطه اعدام‌ها در۶ ماهه ابتدای سال۲۰۲۲ میلادی با ۲۰۲۳، با رشد ۱۲۶ درصدی اعدام مواجه هستیم.

در حال حاضر ۱۰۴ کشور از طریق برگزاری رفراندوم مجازات اعـدام را به کنار گذاشته‌اند. ۵۰کشور روش‌های منتهی به مرگ را منسوخ و ۶کشور هم تنها در زمان جنگ مجازات اعــدام خواهند داشت.

در حال حاضر تنها ۳۴ کشور از مجازات غیرانسانی اعدام استفاده می‌کنند. ایران تحت حاکمیت سران بنیادگرا، از نظر تعداد، دومین رتبه و از نظر تعداد اعــدام متناسب با جمعیت رتبه اول را دارد.

بسیاری از اعــدام‌ها بدلیل سانسور خبری منتشر نمی‌شود. این سانسور بخصوص در اعــدام زنان بسیار پررنگ می‌باشد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل