اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندانهای همدان و گرگان

اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندانهای همدان و گرگان

حکم اعدام سه زندانی در زندانهای همدان و گرگان اجرا شد

کانون حقوق بشر ایران چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱؛ حکم اعدام سه زندانی در زندانهای همدان و گرگان اجرا شد. دو زندانی بنامهای مهدی خوشبخت و حامد نوبخت با اتهام مواد مخدر در زندان همدان و پیام نوراللهی با اتهام قتل در زندان گرگان اعدام شدند.

اعدام دو زندان در زندان همدان

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱، حکم اعدام دو زندانی بنامهای مهدی خوشبخت و حامد نوبخت در زندان همدان اجرا شد.

یک منبع مطلع به کانون حقوق بشر ایران گفت: «این دو زندانی از سالها قبل در زندان بودند و هر دو بخاطر فقط چند گرم مواد (۵۰ و ۱۵۰ گرم) بازداشت و به اعدام محکوم شدند.»

مهدی خوشبخت ۳۷ ساله، متاهل و پدر دو فرزند بود.

حامد نوبخت و مهدی خوشبخت از دو روز قبل جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

اعدام یک زندانی در زندان گرگان

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز دوشنبه ۲۱ آذر حکم اعدام یک زندانی بنام پیام نوراللهی با اتهام قتل در زندان گرگان اجرا شد.

پیام نوراللهی ۳۳ ساله و اهل فومن بوده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:‌ «پیام نوراللهی کارگر ساختمانی بود و از حدود سه سال پیش به اتهام قتل پسر یک بسیجی بازداشت و در دادگاه به قصاص محکوم شد. درگیری ایشان بر سر مسایل شخصی بوده است.»

***

با احتساب اعدام این سه زندانی، از ابتدای سال ۱۴۰۱ دستکم ۴۸۴ نفر و از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی دستکم ۵۸۰ نفر اعدام شده اند. این درحالیست که بسیاری احکام اعدام بصورت مخفیانه اجرا می شود در در هیچ کجا منتشر یا اعلام نمی شود. بنابراین شمار حقیقی اعدامها از این رقم بیشتراست.

یادآوری میکنیم گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، مقام‌های حکومت ایران را متهم کرد که کارزار تازه‌ای در جهت اعدام زندانیان به راه انداخته ‌اند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل