به اتهام مواد مخدر ۲ زندانی در زندان مرکزی کرج اعدام شدند

به اتهام مواد مخدر ۲ زندانی در زندان مرکزی کرج اعدام شدند

به اتهام مواد مخدر ۲ زندانی در زندان مرکزی کرج در دومین روز سال میلادی اعدام شدند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، صبح روز دوشنبه ۱۲ دی‌ ماه ۱۴۰۱، دو زندانی به اتهام مواد مخدر در زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) اعدام شدند.

این دو زندانی به نامهای احمد بچاقی (بلوچ) و عزیزبیگ حسینی (از استان لرستان) بودند که پیش از این به اتهام مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

به این ترتیب در دومین روز از آغاز سال ۲۰۲۳ دو زندانی در حاکمیت جانیان ولایت فقیه در ایران به دار آویخته شدند. این دو اعدام اولین اعدام در سال میلادی جدید است.

براساس آمار گردآوری شده توسط همکاران ما در کانون حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۲۲ دستکم ۶۲۳ زندانی در زندان های ایران اعدام شدند. بدیهی است که به دلیل تیغ سانسور و اختناق، این آمار کامل نیست و آمار واقعی اعدامها بیشتر است.
یادآوری می کنیم که در سال میلادی ۲۰۲۱ در حاکمیت جانیان ولایت فقیه، جمعا ۳۵۰ زندانی اعدام شدند. آمار ثبت شده در سال ۲۰۲۲ حاکی از گسترش اعدامها است. دستکم ۲۷۳ زندانی بیشتر از سال ۲۰۲۱ اعدام شده‌اند.

اتهامات منتسب به زندانیان که به موجب آن به اعدام محکوم شده بودند، عمدتا مواد مخدر و قتل، و در مواردی قتل مأمورین حکومتی اعلام شده است.

گزارش آماری از اعدام های سال ۲۰۲۲

اعدام مردان :‌ ۶۰۸ نفر
اعدام زنان: ۱۵ نفر
جمع کل اعدام: ۶۲۳ نفر

در این میان نام ۱۲ زندانی سیاسی به چشم میخورد که دو نفر از آنها در ملاءعام به دار آویخته شدند. همچنین ۵ کودک مجرم نیز در سال میلادی ۲۰۲۲ اعدام گردیدند.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل