اتحادیه اروپا: اعدام و سرکوب را فورا متوقف کنید/ محکومیت اعدام محسن شکاری توسط کارشناسان سازمان ملل

اتحادیه اروپا و سازمان ملل اعدام و سرکوب در ایران را فورا متوقف کنید

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار توقف فوری اعدام و سرکوب در ایران شد. از سوی دیگر کارشناسان سازمان ملل اعدام محسن شکاری را محکوم کرده و نسبت به اعدام هنرمندان هشدار دادند

کانون حقوق بشر ایران، ۱۹ آذر ۱۴۰۱؛ جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه ۱۸ آذرماه اعلام کرد که در گفت وگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران موضع این اتحادیه بر ضرورت توقف سرکوب و اعدام معترضان و همچنین حمایت از روسیه را به او ابلاغ کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی نوشته است: «با (حسین) امیرعبداللهیان در خصوص چند موضوع از جمله اعدام محسن شکاری صحبت کردم.»

جوزپ بورل در ادامه نوشته است: «موضع اتحادیه اروپا را به وی ابلاغ کردم: توقف فوری اعدام و سرکوب، احترام به آزادی‌های اساسی مردم ایران و توقف حمایت نظامی از روسیه.»

از سوی دیگر کارشناسان سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۱۷ آذر ضمن محکوم کردن اجرای نخستین حکم اعدام یکی از شرکت‌کنندگان در اعتراضات سراسری، نسبت به خطر اعدام‌های بیشتری که جان هنرمندان بازداشت‌شده را تهدید می‌کند، هشدار دادند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، «اعدام‌های پس از محاکمه‌های ناعادلانه» اقداماتی بی‌اساس و خودسرانه در «سلب حق زندگی» از این افراد است. آنها از حکومت جمهوری اسلامی خواستند که حکم اعدام این افراد را بی‌درنگ لغو کند.

این کارشناسان گفتند: «ما برای جان هنرمندان ایرانی که به جرائمی با مجازات اعدام متهم شده‌اند، نگرانیم.» آنها مشخصا به سامان یاسین، خواننده رپ کُرد، که بنا بر گزارش‌ها پس از محکوم شدن در دادگاه انقلاب تهران در ۲۹ مهر به اتهام «محاربه با خدا»، حکم اعدام گرفته اشاره کرده است.

محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، به اتهام «بستن خیابان ستارخان و مجروح کردن یک نیروی بسیج» در روزهای نخست اعتراضات جاری، از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد و حکم اعدام این معترض جوان بامداد پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱اجرا شد.

اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، با اعتراضات گسترده مردمی در ایران و محکومیت جهانی از سوی بسیاری از کشورها و کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد مواجه شده است.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل