ابلاغ زمان اجرای حکم اعدام محمد قبادلو به وکیلش

ابلاغ زمان اجرای حکم اعدام به وکیل محمد قبادلو

وکیل محمد قبادلو از دریافت ابلاغیه ای مبنی بر زمان اجرای حکم اعدام وی خبر داد.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۲ بهمن ۱۴۰۲، امیر رئیسیان وکیل زندانی سیاسی محمد قبادلو اعلام کرد ابلاغیه ای دریافت کرده است که در آن تاریخ اجرای حکم موکلش، روز سه شنبه ۳ بهمن ماه ۱۴۰۲، اعلام شده است. این در حالیست که حکم اعدام محمد قبادلو توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود.
او این حکم را نافی حقوق قانونی موکلش و معادل با قتل قانونی دانست.

امیر رئیسیان در صفحه خود در شبکه ایکس نوشت:

«حکم قصاص محمد قبادلو در شعبه اول دیوان عالی کشور نقض شده بود و پرونده به شعبه هم‌عرض (شعبه ۵ کیفری یک تهران) ارجاع شده بود که ضرورتا با معاینات مجدد پزشکی قانونی حکم شایسته صادر شود.
پس از این حکم، پرونده ماهها به دست شعبه پنج کیفری یک نرسید و این شعبه از دیوان عالی کشور تقاضای ارشاد کرد و شعبه اول دیوان در آخرین ابلاغیه‌ای که به دست ما رسید گفته بود رسیدگی «فعلاً منتفی منوط به نتیجه رسیدگی در شعبه ٣٩ » شده است.

حالا این ابلاغیه اجرای حکم است که چند ساعت پیش برای ما ارسال شده است!
هر تصمیمی در فرایند ماده ۴۷۷ گرفته شده باشد نافیِ حق محمد قبادلو برای رسیدگی مجدد در راستای اعاده‌ دادرسی نیست.
در نتیجه اجرای حکم محمد قبادلو هیچ مجوز قانونی ندارد و بی تردید قتل محسوب میگردد.»

ابلاغیه تاریخ حکم اعدام محمد قبادلو

محمد قبادلو متولد ۱۳۷۹، فرزند محمدعلی، از بازداشت شدگان در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ است. اتهام وارد شده به وی «افساد فی الارض از طریق اقدام گسترده علیه ماموران موتوری نیروی انتظامی با اصابت خودروی سواری و کشتن استوار فرید کرم پور حسنوند و مجروح شدن ۵ مامور پلیس» اعلام شد.

روز شنبه سوم دی ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام او تایید شد. اما بعدها در سوم بهمن دیوان عالی کشور اعلام کرد که فرجام خواهی وکیل او را ثبت کرده است. وکیل او پیش از این نیز اعلام کرده بود که پرونده این متهم دارای نواقص متعدد، مستندات ناکافی مبنی بر مجرم بودن وی است.

روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، امیر هاشمی مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور از توقف حکم اعدام محمد قبادلو از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری ایران خبر داد و اعلام کرد: قرار توقف اجرای حکم ‎محمد قبادلو، در پی درخواست مجدد ‎اعاده دادرسی وکیل، در دیوان عالی کشور صادر شد.

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

خروج از نسخه موبایل